Vilkdalgiai (Iris) – daugiamečiai augalai
Vilkdalgiai (Iris) – daugiamečiai augalai. Irisų įvairovė didžiulė. Tai bardzdotieji, sibiriniai, spuria, japoniniai, olandiški,rūšiniai ir kiti.
Patys dekoratyviausi yra barzdotieji (B.V.). Taip jie vadinami dėl ant išorinio esančio žiedlapio esančio dekoratyvinio elemento – barzdelės. Barzdotieji vilkdalgiai yra skirstomi į aukštus >70cm; vidutinius (intervale) 40-70cm. Ir žemus (min) <40cm.
B.V. mėgsta saulėtą vietą, gerai drenuotą ir ne per rūgščią dirvą. Praktiškai jiems ideali vieta pietrytiniai ar pietvakariniai pastatų pasieniai ar šlaitai, paprasta priesmėlio ar priemolio pagrindu daržo žemė. B.V. yra begalė veislių, kurios skiriasi ne tik žiedo dydžiu, spalva, forma, tekstūra, žiedstiebio aukščiu, storiu, šakotumu, žiedų skaičiumi ir t.t., bet ir gyvybingumu, atsparumu nepalankioms faktoriams, ligoms, dauginimosi intensyvumu ir t.t. Taigi pagal fenotipą (išorinius požymius), (pvz., žiedo spalvą) identiškos veislės gali būti visiškai skirtingo genotipo( sukurtos iš visai kitų veislių ir turėti visai kitas savybes). Dėl to ( o ir dėl orientacijos)
B.V. įvairovėje nereikėtų ignoruoti veislių pavadinimų. Pačios gyvybingiausios veislės gerai auga, žydi ir dauginasi net labai nepalankiomis sąlygomis. Beje gyvybingumas nepriklauso nei nuo spalvos, nei nuo žiedo dydžio ar formos. Modernios stambiažiedės veislės gali būti nė kiek ne lepesnės už senoviškas smulkiažiedes. Lietuvoje ypač gerai auga žemaūgiai ir vidutinio aukščio
B.V. Žemaūgiai tinka į alpinariumus, vidutiniai – takams apželdinti, kompozicijose su kitais daugiamečiais augalais. B.V. žydi gegužės-birželio mėn. Pirmiausia pradeda žydėti žemaūgiai, jiems bebaigiant pražysta vidutinio aukščio, o birželis – aukštaūgių, stambiažiedžių veislių žydėjimo mėnuo. B.V. sodinami sekliai, kad rizomos (šakniastiebio) nugarėlė būtų dirvos paviršiuje. B.V. kerai persodinami (skirstomi) kas 3-5 metai.
Visą savo grožį šios gėlės parodo antrais metais po persodinimo. Sodinant nereikėtų sumaišyti skirtingų veislių, nes augesnės – aukštesnės gali nustelbti silpniau augančias. Vertėtų nusibraižyti sodinimo schemą – būtų matyti kiekvienos veislės būsena, kai nėra žiedų. Atstumai tarp sodmenų 15-30 cm. (tos pačios veislės) ir 30-60 cm. (tarp skirtingų veislių).
Prieš sodinimą sodmenis rekomenduojama pamirkyti Kalio permanganato tirpale, žiemai iškasti nereikia, o pritrumpinti lapus iki 15-20cm. Lepesnes veisles galima pridengti. Nors B.V. galima persodinti nuo balandžio iki rugsėjo, bet optimaliausias persodinimo / dauginimo laikas, po žydėjimo – Liepa-Rugpjūtis